Przedszkolaki dokarmiają ptaki!

Tegoroczna zima nie raczy nas dużymi opadami śniegu, jednakże gdy biały puch oprószył Katowice dzieciaki z Miejskiego Przedszkola nr 33 w Katowicach wiedziały, że nadszedł już czas by pomóc małym, skrzydlatym przyjaciołom. Dzięki wsparciu Nadleśnictwa Katowice, od którego po raz kolejny otrzymały ziarno słonecznika i pokarm, mogły z zapałem oddać się swojej ulubionej, zimowej rozrywce jaką jest dokarmianie przylatujących w okolice przedszkola ptaków. Dzięki karmnikom i pysznym kulom wypełnionym pożywnymi nasionkami dzieci mogły obserwować licznie nadlatujące sikorki, wróble, gołębie, sroki, kawki i sójki.

Takie dokarmianie to dobry moment na to by dzieci zapoznały się z ciekawymi informacjami o ptakach, zobaczyły jakie nasiona są przez nie najchętniej wybierane, a także dowiedziały się dlaczego i kiedy warto je dokarmiać. Kontakt ze zwierzętami uczy pomagać, rozwija empatię i troskę o dobro innych. Jest to także ciekawy i inspirujący temat do wykonania prac plastycznych. Przedszkolaki chętnie rysowały, malowały i wycinały ptaki, które mogły zaobserwować na przedszkolnym balkonie i podwórku.

Wszyscy musimy pamiętać o tym, że zima to bez wątpienia trudny dla ptaków czas – gdy wszystko zasypie śnieg znalezienie pożywienia stanowi często nie lada wyczyn. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię, niska temperatura i opady śniegu sprawiają że wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków. Dla wszystkich, którzy chcą zaangażować się w pomoc ptakom przedstawiamy kilka, niezwykle cennych wskazówek:

  • Ptaki dokarmiajmy tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. W czasie bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same.
  • Dokarmianie zakończmy wraz z nadejściem wiosny (przed końcem kwietnia).
  • Nie rozpoczynajmy dokarmiania zbyt wcześnie, gdyż zaburza to wędrówkę niektórych gatunków, które mogą mieć później problem z przetrwaniem zimy w Polsce.
  • Jeśli zdecydujemy się na zimowe dokarmianie – róbmy to regularnie, bowiem ptaki szybko przyzwyczajają się do dostarczanego im pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne.
  • Wkładajmy tylko tyle karmy ile ptaki zdołają zjeść – zbyt długo pozostawiona w karmniku może zamarznąć lub popsuć się. Pokarm powinien być dobrej jakości.
  • Karmnik powinien być wykonany z drewna – możemy go zrobić własnoręcznie lub kupić w wielu sklepach. Rozmiar powinien być dostosowany do wielkości dokarmianych ptaków.
  • Wlot i wylot karmnika powinien być swobodny tak by ptaki podczas spożywania posiłku czuły się bezpiecznie.
  • Warto pomyśleć nad zastosowaniem w karmniku daszka, który zapewni ochronę przed nawiewającym śniegiem oraz osłony chroniącej przed wiatrem.
  • W karmniku warto umieścić tackę lub deskę, aby ułatwić sobie czyszczenie go z resztek pokarmu i odchodów. Pamiętajmy, że zachowanie higieny jest niezwykle ważne.
  • Karmnik może zwabiać niektóre drapieżniki (nawet nasze kochane koty), dlatego powinien znajdować się w odpowiednim, bezpiecznym miejscu.

Mamy nadzieję, że nasze rady okażą się być pomocne i sprawią, że osoby które do tej pory nie pomagały ptakom zimą przekonają się, że dokarmianie to nie tylko bardzo szlachetne, ale także ciekawe i rozwijające wiedzę zajęcie.

                                                                                                                              Kamila Sokołowska