Wydarzenia Wydarzenia

Dąb dwu rocznic

Dąb od dawien dawna symbolizuje siłę, ale i długowieczność - nieprzemijającą pamięć. I takie przesłanie towarzyszyło uroczystości, która 13 kwietnia br. odbyła się w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach – Brynowie, organizowanej przy współudziale Nadleśnictwa Katowice. Właśnie posadzony na placu przykościelnym Dąb Jubileuszowy ma utrwalać w naszej pamięci dwa wydarzenia związane z dziejami narodu polskiego – dziejami zarówno odległymi jak i tymi całkiem niedawnymi.

  Dąb posadzony bowiem został dla uczczenia 1050 rocznicy Chrztu Polski, który dokonał się w 966 roku oraz 35 rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek" 16 grudnia 1981 r., zakończonej śmiercią 9 górników.

 Uroczystości rozpoczęły się od mszy św., którą koncelebrował ks. arcybiskup Wiktor Skworc metropolita katowicki. W mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele administracji i samorządu województwa śląskiego, rodziny zabitych górników, pracownicy kop. „Wujek", leśnicy, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież szkolna, sportowcy klubu Rozwój oraz okoliczni mieszkańcy. Potem uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi udali się na miejsce przygotowane do posadzenia dębu. Dokonali tego, oprócz metropolity katowickiego, m.in. wojewoda Jarosław Wieczorek, prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, dyrektor RDLP Katowice Kazimierz Szabla i nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice Tadeusz Norman. Pod okazałym granitowym obeliskiem z tablicą, wmurowano akt upamiętniający ten dzień. W okolicznościowych wystąpieniach finalizujących uroczystość podkreślano wagę wydarzenia sprzed 1050 lat – przyjęcie chrześcijaństwa i wejście narodu polskiego w krąg kultury chrześcijańskiej, Mówiono też o roli historii – pamięci dla podtrzymywania narodowej tożsamości.

 Po oficjalnej części uroczystości młodzież szkolna i parafianie chętnie skorzystali z materiałów informacyjnych oraz „leśnych opowieści", jakie przygotowali im na ten dzień leśnicy na stoisku Nadleśnictwa Katowice.

                                                                            Jerzy Machura