Lista aktualności Lista aktualności

Jedno drzewo nie tworzy lasu, my sadzimy ich tysiące

"Jedno drzewo nie tworzy lasu, my sadzimy ich tysiące" - kierując się tą myślą przedstawiciele Samorządów, Dyrektor RDLP w Katowicach, Nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice oraz zaproszeni goście w dniu 15.04.2019 r. uczestniczyli we wspólnym sadzeniu młodego pokolenia lasu w Katowicach, w Leśnictwie Muchowiec oddz. 13a.

Wśród zaproszonych gości, którzy wzieli czynny udział w sadzeniu lasu, byli m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, posłanki Barbara Dziuk i Teresa Glenc, posłowie Waldemar Andzel, Grzegorz Długi i Piotr Pyzik a także Dominik Kolorz - przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność oraz wiceprezydent Katowic – Waldemar Bojarun. WFOŚiGW w Opolu reprezentował prezes Henryk Tylak natomiast RDOŚ w Katowicach zastępca dyrektora Edward Suski. Nie zabrakło również radnych i mieszkańców. W oddziale 13a na powierzchni 4,75ha na żyznej glebie, którą leśnicy określają jako siedlisko lasu wilgotnego, w roku 1966 dominowała osika i brzoza z udziałem dębów i olch, 15 lat temu na gniazdach powstałych po wycięciu osik i brzóz zainicjowano przebudowę tego drzewostanu sadząc dęba z domieszką świerka na powierzchni 1,58 ha. W roku 2018 przeprowadzono kolejny zabieg przebudowy  tej powierzchni wycięto gniazda o powierzchni 0,80 ha we wschodniej części wydzielenia z drzewostanu usuwano przede wszystkim brzozy.

Drzewostan po zabiegach hodowlanych składa się  w 40% z 65 letnich dębów, 10% 95-letnich dębów, 20% 95-letnich brzóz,10% 65-letnich brzóz i 10 % 65-letniej olchy a na 30% powierzchni wydzielenia rośnie młode 15-letnie pokolenie dębów o wysokości ok. 6 m.

Na przygotowanych gniazdach posadzone zostały długowieczne dęby -1560 sztuk, oraz lipy-390 sztuk, które będą stanowić w przyszłości piękny drzewostan, tworząc równocześnie strefę przejściową pomiędzy lasem a zurbanizowaną częścią miasta złożoną z gatunków biocenotycznych: głogów, śliw i czereśni ptasiej. Rolą tej strefy jest wzbogacenie różnorodności przyrodniczej jak również zapewnienie w bezpośredniej bliskości zabudowań drzew i krzewów które w wieku dojrzałym dorastają do niższych wysokości.