Lista aktualności Lista aktualności

Leśne Pogotowie

„Leśne Pogotowie”to schronisko dla dzikich zwierząt, które zostało założone w 1993 roku przez leśnika Jacka Wąsińskiego, pracownika Nadleśnictwa Katowice. Ośrodek znajduje się w Mikołowie-Kamionce w woj. śląskim. Celem schroniska jest rehabilitacja i wychowanie osieroconych dzikich zwierząt, które trafiają tu z terenu całego województwa śląskiego i nie tylko.

    Ośrodek położony jest na terenie przyległym do kompleksu leśnego Nadleśnictwa Katowice. Aktualnie znajduje się tu 129 gatunków zwierząt, z czego 90 to zwierzęta krajowe. Pozostałe to gatunki egzotyczne, sprowadzone celowo do schroniska jako ciekawostki świata przyrodniczego z różnych ogrodów zoologicznych. „Leśne Pogotowie" posiada statut prawny w postaci zezwolenia Ministra Środowiska na ten rodzaj działalności, które umożliwia współpracę z podobnymi ośrodkami oraz ogrodami zoologicznymi.

     Zwierzęta, które nie mogą powrócić do pełni sił, mają zapewnione schronienie do końca swoich dni. W ciągu roku do schroniska trafia średnio ok. 100 szt. zwierząt, potrzebujących pomocy człowieka. Prawie 40% z nich dostaje szansę powrotu do natury. "Leśne Pogotowie" jest bardzo często i licznie odwiedzane przez dzieci i młodzież, bo jest to miejsce, gdzie lekcja przyrody ma specyficzny i niezapomniany charakter. Część mieszkańców schroniska, która z konieczności musi pozostać na zawsze w niewoli, jest oswojona, co pozwala na bardzo bliski kontakt z ludźmi. Dzięki temu takie spotkania na długo pozostają w pamięci.

Ze wszystkich gatunków zwierząt, które zamieszkują „Leśne Pogotowie" na szczególną uwagę zasługują te, które są w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Są to między innymi: ryś, wilk, kozica, popielica, koszatka, bielik, puchacze, rożeńce, świstuny europejskie, ohary, podgorzałki, cietrzewie, czeczotki, ślepowrony, żółw błotny, traszka grzebieniasta. Stanowią one nie lada atrakcję, gdyż zobaczenie ich w naturze jest prawie niemożliwe. Część tych zwierząt znalazła się w ośrodku dzięki współpracy z ogrodami zoologicznymi i parkiem dzikich zwierząt w Kadzidłowie. Tak na przykład kozice i jeden z wilków przyjechały z Bydgoskiego Ogrodu Zoologicznego, który jako jedyny w Polsce zajmuje się przede wszystkim fauną krajową. Natomiast puchacze, cietrzewie, ryś i kilka innych gatunków pochodzą z Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

Stałą pomoc finansowa gwarantowana przez Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody oraz przez Nadleśnictwo Katowice umożliwia rozwój schroniska, systematyczną poprawę warunków bytowych zwierząt, czego efektem jest m. in. rozmnażanie się wielu gatunków, w tym i tych najrzadszych, oraz coraz większa liczba zwierząt trafiająca ponownie do natury.

„LEŚNE POGOTOWIE"
przy Nadleśnictwie Katowice

SCHRONISKO DLA DZIKICH ZWIERZĄT
43-190 Mikołów, ul. Kościuszki 70
Tel. 032 322-07-17; kom. 0-605-100-179

Materiały o "Leśnym Pogotowiu" dzięki uprzejmości Jacka Wąsińskiego i Olgi Niebrzydowskiej