Lista aktualności Lista aktualności

Leśny Piknik Rodzinny "Ekoodpowiedzialnie"

Leśny Piknik Rodzinny „Ekoodpowiedzialnie” – 8.06.2024r, Katowicki Park Leśny (łąka za lotniskiem Muchowiec) 11:00-17:00

 

Jak co roku, serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Katowic na Leśny rodzinny Piknik „Ekoodpowiedzialnie”, który odbędzie się 08 czerwca na terenie Katowickiego Parku Leśnego.

 

Na dużej łące za lotniskiem Muchowiec, na przybyłych gości czekają ekologiczne gry i zabawy, stanowisko do ekotatuaży, fotobudki, konkursy z nagrodami i wiele innych atrakcji.

Na początek zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowych warsztatach: z tworzenia origami, kamiennych obrazków a także mozaiki z kolorowego szkła. Na środku łąki jak zwykle przygotowany będzie namiot cyrkowy oferujący najmłodszym szeroki wachlarz zabaw i ćwiczeń ruchowych, a w tym roku przygotowaliśmy także coś specjalnie dla dorosłych: strefę jogi.

 Na Pikniku będzie można z bliska przyjrzeć się sprzętom, które na co dzień dbają o ochronę przyrody w naszym mieście. Podczas Pikniku Ekoodpowiedzialnie Katowickie Wodociągi na swoim stoisku zaprezentują najnowszy sprzęt używany w codziennej pracy. Będzie to:

- kamera Rush służąca do inspekcji kanalizacji,

- mini koparka charakteryzująca się potężną mocą, niskim zużyciem paliwa oraz bardzo łatwą obsługą.

Będzie można zajrzeć do środka prezentowanych pojazdów, a chętni będą mogli też stać się operatorami kamery do inspekcji kanalizacji czy operatorem koparki.

Na stoisku zaprezentuje się Laboratorium Centralne Katowickich Wodociągów, które przeprowadzi pokazy badania zapachu wody, wykrywania bakterii grupy coli metodą Colilert oraz metod kontroli czystości powierzchni.

Wszystkim spragnionym, Katowickie Wodociągi zapewnią dostęp do wody prosto z sieci podawanej za pomocą nalewaka. Będzie można napić się samej wody lub wody z sokiem.

Na terenie, na którym odbędzie się piknik zostanie ustawiona kurtyna wodna, która zawsze daje wiele frajdy dzieciom oraz przynosi ulgę w upalne dni.

Dla najmłodszych nie zabraknie quizów i zagadek związanych z tematyką wody, ścieków i ochrony środowiska.

Na stoisku Katowickich Inwestycji S.A. będzie można wziąć udział w konkursie na imię /nazwę dla zabudowanego zbiornika retencyjnego oraz zbudować samodzielnie przyłącze kanalizacyjne, nie zabraknie także quizów i rebusów multimedialnych dla dzieci i dorosłych.

O tym jak dbać o środowisko będzie można także dowiedzieć się od pracowników Straży Miejskiej, a Zespół ds. Ochrony Środowiska chętnie podzieli się wiedzą o swojej pracy oraz zapozna chętnych z radiowozem i sprzętem używanym na co dzień do pomiaru wilgotności drewna. Na stoisku będą czekały także ekologiczne gry i zabawy. Na stanowisku Zakładu Zieleni Miejskiej będzie można dowiedzieć się ciekawostek o pracy przy pielęgnacji zieleni w mieście i zapoznać się ze sprzętem do tego wykorzystywanym.

O bogatą reprezentację leśnych stanowisk zadbają także  Lasy Państwowe. Odwiedzający Piknik będą mogli dowiedzieć się na czym polega praca leśnika oraz jakie są ich  codzienne zmartwienia związane np. z zaśmiecaniem lasów. Opowiedzą o tym po co pozyskiwane jest drewno i do czego wszyscy go używamy. Pracownicy podzielą się wiedzą na temat drzew, roślin i grzybów, które spotykamy w otaczających nas lasach i przybliżą świat leśnych zwierząt – w uwzględnieniem chronionych gatunków: żubra i głuszca. Postarają się także odpowiedzieć na nurtujące uczestników Pikniku pytania.

Na stoisku Nadleśnictwa Katowice będzie można także otrzymać sadzonkę drzewa – w zamian za przyniesiony na Piknik drobny zużyty elektrosprzęt.

O poszerzenie wiedzy z zakresu prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi w tym elektrośmieciami zadbają stanowiska MPGK Sp. z o.o. oraz firmy Biosystem S.A. Za oddany drobny zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny (tablety, telefony, drobny sprzęt agd, itd.) będzie można otrzymać bon na sadzonkę drzewa (do odbioru na stanowisku Nadleśnictwa Katowice) oraz woreczek Kompovitu. Ponadto będzie można zasięgnąć fachowej wiedzy o segregacji i dalszych losach generowanych przez nas odpadów w tym także elektrośmieci oraz wziąć udział w wielu zabawach jak m.in. ekozgadywanki, rzut kulą do celu czy wspólne malowanie kartonowej śmieciarki. Oczywiście nie zabraknie także Sorteczki i Czyścika tj. pojazdów specjalistycznych do odbioru segregowanych odpadów i zamiatarki na co dzień pracujących na katowickich ulicach.

To jednak nie wszystkie atrakcje czekające tego dnia na uczestników Pikniku. Odwiedzający będą mogli przyjrzeć się z bliska niektórym gatunkom owadów i dowiedzieć się dlaczego patyczak przypomina patyk, a straszyk straszy swoim wyglądem? Jaką rolę w ekosystemie pełnią pszczoły? Co to jest wylinka? Odpowiedzi na te pytania wraz z pokazem entomologicznym oraz obserwacją mikroskopową wylinki owadów otrzymamy na stanowisku Centrum Edukacji Ekologicznej. Na stanowisku Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. E. Abramowskiego nr 3 w Katowicach będzie można zrobić sobie zdjęcie w fotobudce.

Odwiedzając stoiska Partnerów i aktywnie uczestnicząc w przygotowanych tam atrakcjach możemy liczyć także na dodatkowy bonus od Organizatora – wystarczy na stanowisku Urzędu Miasta Katowice pobrać specjalną kartę do zbierania pieczątek. Po wykonaniu różnych zadań na wyznaczonych stoiskach Partnerów, z wypełnioną kartą należy wrócić po odbiór nagrody.

 

 

Partnerem medialnym Pikniku jest Polskie Radio Katowice S.A.